W środę 24 października 2018 r. strażacy ze wszystkich jednostek ochotniczych straży pożarnych Gminy Lubawa odebrali sprzęt w postaci wyposażenia i urządzeń ratownictwa niezbędny do udzielenia pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu popełnienia przestępstwa. Zakupione wyposażenie samochodów strażackich, m.in. najnowocześniejsze, profesjonalne, w pełni wyposażone zestawy medyczne oraz defibrylatory do niesienia natychmiastowej pomocy, są współfinansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości w ramach umowy podpisanej dnia 06.09.2018 roku. Gmina Wiejska Lubawa uzyskała łącznie ponad 113 tys. zł. (1 proc. tej kwoty stanowią pieniądze z budżetu gminy) na sprzęt do ratowania życia i zdrowia osób poszkodowanych w wypadkach. Sprzęt został przekazany przez wójta Gminy Lubawa Tomasza Ewertowskiego oraz Komendanta Powiatowego PSP w Iławie bryg. Piotra Wlazłowskiego.