W dniach 5-6 listopada 2015 w powiecie iławskim odbyły się ćwiczenia obronne pk. „FENIKS”, których głównym tematem było doskonalenie funkcjonowania organu samorządu terytorialnego w czasie podwyższania gotowości obronnej państwa oraz zabezpieczenia sił zbrojnych.

Pierwszego dnia ćwiczeń na terenie gminy Lubawa były realizowane takie epizody jak: rozwinięcie Stałego Dyżuru w Urzędzie Gminy Lubawa, Dystrybucja preparatów stabilnego jodu, Posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz Ewakuacja Szkoły Podstawowej w Tuszewie na skutek rozpylenia nieznanej substancji. Realizację poszczególnych epizodów obserwował Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, wraz z przedstawicielami Urzędu Wojewódzkiego z Olsztyna.

W kolejnym dniu przeprowadzona została ćwiczebna Akcja Kurierska Administracji Publicznej. Wyznaczeni kurierzy. (Pracownicy UG Lubawa) dotarli do 60 żołnierzy rezerwowych z Kartami powołań do stawiennictwa w WKU, żołnierze nie musieli się stawiać w jednostce, ponieważ były to tylko ćwiczenia. O godzinie 14:00 w Starostwie Powiatowym w Iławie odbyła się Konferencja podsumowująca przebieg ćwiczeń, wraz z ich dokładnym omówieniem i wyciągnięciem wniosków.

 

Udział w ćwiczeniach wzieli: jednostki OSP Tuszewo i OSP Rożental, Komisariat Policji w Lubawie oraz Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego.

{gallery}artykuly/2015/feniks/{/gallery}